Castles Half Marathon 2020 - Start Times

Castles Half Marathon 2020 - Start Times

Sunday 1st November 2020

START TIMES HAVE BEEN ALLOCATED FOR EVERYONE WHO HAS CONFIRMED BY REPLYING TO THE EMAIL SENT ON WEDNESDAY 21ST OCTOBER

IF YOUR NAME IS NOT ON THIS LIST - PLEASE CHECK YOUR EMAILS (and spam) AS YOU HAVE NOT REPLIED REQUESTING A START WAVE - EMAIL US IF YOU STILL WISH TO RUN AND THE ONLY AVAILABLE SPACE NOW IS IN THE AFTERNOON SESSION.

MORINING START TIMES

First name Last name     TIME Gender Club
Ali Bailey AM 1 09:00 Male Gateshead Harriers & AC
Adam Gray AM 1 09:00 Male Penicuik Harriers
Michael LITTLEWOOD AM 1 09:00 Male Elvet Striders
Andrew Heppenstall AM 1 09:00 Male Penistone Footpath Runners & Athletic Club
george arthur AM 1 09:00 Male South Shields Harriers & AC
Scott Brady AM 1 09:00 Male Elswick Harriers
David Dawson AM 2 09:05 Male Gateshead Harriers & AC
Stephen HAMIL AM 2 09:05 Male Durham City Harriers & AC
Luke Hilliard AM 2 09:05 Male Elswick Harriers
Richard Houghton AM 2 09:05 Male Elswick Harriers
Jonathan Law AM 2 09:05 Male Jesmond Joggers
Sean Millington AM 2 09:05 Male  
Ture NIELSEN AM 3 09:10 Male Haddington Running Club
Nat Ogborn AM 3 09:10 Male  
Paul Richardson AM 3 09:10 Male North Shields Polytechnic Club
Ben Wood AM 3 09:10 Male Low Fell RC
Riccardo Antico AM 3 09:10 Male Saltwell Harriers
Tim Jones AM 4 09:15 Male Washington Running Club
John Kelly AM 4 09:15 Male Washington Running Club
Dan Perry AM 4 09:15 Male Jesmond Joggers
Mark Sandford AM 3 09:15 Male Lonely Goat Running Club
Craig Smith AM 4 09:15 Male Washington Running Club
Joseph Smith AM 4 09:15 Male Richmond & Zetland Harriers
James Wilkins AM 4 09:15 Male Jesmond Joggers
ROLAND BROWN AM 5 09:20 Male Ponteland Runners
Steve Dobby AM 5 09:20 Male Blyth Running Club
James Ellerby AM 5 09:20 Male  
Adam Finlay AM 5 09:20 Male  
James Leiper AM 5 09:20 Male Ponteland Runners
Wayne Lovejoy AM 5 09:20 Male  
Angus Miller AM 5 09:20 Male Jesmond Joggers
Jackie MURDY AM 6 09:25 Female South Shields Harriers & AC
Gary Weir AM 6 09:25 Male Blyth Running Club
Simon Wells AM 6 09:25 Male Jesmond Joggers
Hannah Wood AM 6 09:25 Female Low Fell RC
Paul Agnew AM 6 09:25 Male Birtley AC
Lisa Baston AM 6 09:25 Female Alnwick Harriers
Stuart Black AM 7 09:30 Male  
Kathryn Common AM 7 09:30 Female Washington Running Club
John Dobbs AM 7 09:30 Male Unattached
Andrew Dobinson AM 7 09:30 Male Sunderland Strollers
Simon Gardner AM 7 09:30 Male  
Steve Jones AM 7 09:30 Male  
Kate Lowe AM 7 09:30 Female Tynedale Harriers & AC
Paul Norvell AM 8 09:35 Male Blyth Running Club
Alex Charlton AM 8 09:35 Female Washington Running Club
Paul MEREDITH AM 8 09:35 Male  
andrew patchett AM 8 09:35 Male Ashington Hirst Running Club
Sam Proud AM 8 09:35 Male Wallsend Harriers & AC
Storm Smith AM 8 09:35 Male  
John STEWART AM 8 09:35 Male Elswick Harriers
Andrew Yarnold AM 9 09:40 Male Allen Valley Striders
Sam Cattanach AM 9 09:40 Male Low Fell RC
Dionne Hamil AM 9 09:40 Female Durham City Harriers & AC
colin hodgson AM 9 09:40 Male Derwent Valley Trail Runners
Clint Robertson AM 9 09:40 Male Blackhill Bounders
Mick Skirving AM 9 09:40 Male Hartlepool Burn Road Harriers
Shaun Smith AM 10 09:45 Male South Shields Harriers & AC
Rachael Turnbull AM 10 09:45 Female Stocksfield Striders
Peter Wallis AM 10 09:45 Male North Shields Polytechnic Club
Jonny Atkinson AM 10 09:45 Male Wallsend Harriers & AC
Alexandra Battersby AM 10 09:45 Female Tyne Bridge Harriers
Rhiannon DOVEY AM 10 09:45 Female  
Floyd Evans AM 11 09:50 Male  
John Fitzsimmons AM 11 09:50 Male  
David Gilroy AM 11 09:50 Male  
Alex Logan AM 11 09:50 Male  
Lisa Smith AM 11 09:50 Female South Shields Harriers & AC
Paul Townsend AM 11 09:50 Male Evenwood Road Runners
Nick Young AM 12 09:55 Male Run Nation Running Club
Ross Crooks AM 12 09:55 Male Red Kite Runners
Caro Fentiman AM 12 09:55 Female Alnwick Harriers
Emma Hutchinson AM 12 09:55 Female Red Kite Runners
Brian Perkins AM 12 09:55 Male Pocklington Runners
Peter Renahan AM 12 09:55 Male  
Ricky Smith AM 13 10:00 Male Ashington Hirst Running Club
Janice Stewart AM 13 10:00 Female Blyth Running Club
Paula Brown AM 13 10:00 Female Sunderland Harriers & AC
Ray Drummond AM 13 10:00 Male  
Nicola Hadden AM 13 10:00 Female Sunderland Harriers & AC
Laura Hall AM 13 10:00 Female  
Tony Hopkins AM 14 10:05 Male North Shields Polytechnic Club
Jim McGill AM 14 10:05 Male  
Dennis PATTERSON AM 14 10:05 Male  
Ann Revell AM 14 10:05 Female Sunderland Harriers & AC
Neil Armstrong AM 14 10:05 Male Wallsend Harriers & AC
Julie Collinson AM 14 10:05 Female Wallsend Harriers & AC
Carley Gibson AM 15 10:10 Female Aycliffe Running Club
Liz King AM 15 10:10 Female  
Myra Robson AM 15 10:10 Female Wallsend Harriers & AC
Karen Fisher AM 15 10:10 Female  
Anita Gaffney AM 15 10:10 Female Hartlepool Burn Road Harriers
Robert Myers AM 15 10:10 Male Swanley & District AC
Claire Stanton AM 16 10:15 Female Ashington Hirst Running Club
Kerri Turner AM 16 10:15 Female Wallsend Harriers & AC
Brenda Dixon AM 16 10:15 Female  
Yolanda Marshall AM 16 10:15 Female Vegan Runners UK
natalie walters AM 16 10:15 Female  
Hazel Dowson AM 16 10:15 Female  
Leanne Hymers AM 17 10:20 Female Elswick Harriers
Amanda Kennon AM 17 10:20 Female Elswick Harriers
Andrew Turnbull AM 17 10:20 Male  
Claire Turnbull AM 17 10:20 Female  
Susan Taylor AM 17 10:20 Female Barnsley Harriers
Janis Smith AM 17 10:20 Female Saltwell Harriers
Will Thompson AM 17 10:20 Male Ashington Hirst Running Club

 

AFTERNOON START TIMES

First name Last name     START TIME Gender Club
Peter Grimoldby PM Wave 1 12:00 Male  
Jonathon Harding PM Wave 1 12:00 Male SOUTH LEEDS LAKERS RUNNING CLUB
Graeme Watt PM Wave 1 12:00 Male Elvet Striders
Andrew Hebden PM Wave 1 12:00 Male  
Christine Lavery PM Wave 1 12:00 Female  
Julie Young PM Wave 1 12:00 Female  
Rhona Anderson PM Wave 2 12:05 Female Dunbar Running Club
Stuart Fenwick PM Wave 2 12:05 Male  
David Henderson PM Wave 2 12:05 Male Pitreavie AAC
Stuart Nutting PM Wave 2 12:05 Male Denby Dale Athletics Club
Kim SIMPSON PM Wave 2 12:05 Female Gateshead Harriers & AC
Chris Aspinall PM Wave 2 12:05 Male  
Kirstyn Suttie PM Wave 3 12:10 Female Pitreavie AAC
             
Mark Harding PM Wave 3 12:10 Male Run Nation Running Club
Andrew Davies PM Wave 3 12:10 Male Elvet Striders
David Martin PM Wave 3 12:10 Male  
Alastair MCCALL PM Wave 3 12:10 Male Durham City Harriers & AC
Tim Nichol PM Wave 4 12:15 Male  
John Rawling PM Wave 4 12:15 Male Tyne & Wear Fire and Rescue Service
Cliff Veitch PM Wave 4 12:15 Male Jesmond Joggers
Sophie Carracher PM Wave 4 12:15 Female  
Rebecca Hill PM Wave 4 12:15 Female  
Angela Burnhope PM Wave 4 12:15 Female Run Peterlee
Glen Cooper PM Wave 5 12:20 Male  
Lynne Cornell PM Wave 5 12:20 Female  
John Dolman PM Wave 5 12:20 Male  
Alan Dunning PM Wave 5 12:20 Male Claremont Road Runners
Ian Farmer PM Wave 5 12:20 Male Durham City Harriers & AC
Paul Holborow PM Wave 5 12:20 Male Ponteland Runners
jim kelly PM Wave 6 12:25 Male Lonely Goat Running Club
Richard Knott PM Wave 6 12:25 Male Easingwold Running Club
Peter McCowie PM Wave 6 12:25 Male Ponteland Runners
Gregory McNeill PM Wave 6 12:25 Male  
Elizabeth OConnor PM Wave 6 12:25 Female Gateshead Harriers & AC
Christopher Pipe PM Wave 6 12:25 Male Run Peterlee
Paul Smith PM Wave 7 12:30 Male  
Richard Warren PM Wave 7 12:30 Male  
Mairi CAMPBELL PM Wave 7 12:30 Female Alnwick Harriers
Joanne Clemmit PM Wave 7 12:30 Female Alnwick Harriers
James Galbraith PM Wave 7 12:30 Male  
Alison Hardy PM Wave 7 12:30 Female  
Jason Hardy PM Wave 8 12:35 Male  
Adam Heslington PM Wave 8 12:35 Male  
Aidan Robson PM Wave 8 12:35 Male  
Fiona Schofield PM Wave 8 12:35 Female  
Charles Scott PM Wave 8 12:35 Male  
Kerry Spencer PM Wave 8 12:35 Female Wallsend Harriers & AC
Malcolm Aspinall PM Wave 8 12:35 Male Run Nation Running Club
Julia Davidson PM Wave 9 12:40 Female  
Laura Lane PM Wave 9 12:40 Female  
Andy Lie PM Wave 9 12:40 Male North East Marathon Club
Jaz Manship PM Wave 9 12:40 Female  
Christopher Ghazala PM Wave 9 12:40 Male  
David Stothard PM Wave 9 12:40 Male Aycliffe Running Club
David Young PM Wave 9 12:40 Male  
Nicola Dorricott PM Wave 10 12:45 Female Elvet Striders
Chris Marsh PM Wave 10 12:45 Male  
Michelle Gallagher PM Wave 10 12:45 Female  
Claire Twinn PM Wave 10 12:45 Female North Shields Polytechnic Club
Jess Durham PM Wave 11 12:45 Female  
Frank MCCAFFERTY PM Wave 11 12:45 Male  
Claire Mueller 2 PM Wave 11 12:45 Female  
Catherine HEARNE PM Wave 11 12:45 Female